Čakry

1384297_10151869470267381_1753256217_nV ľudskom tele existuje úroveň kontroly, ktorá je hlbšia a podstatnejšia pre zdravie na biochemickej úrovni. Spôsob prístupu k tejto hlbšej úrovni kontroly pochádza z práce s energetickými centrami, známymi ako ČAKRY.
ČAKRY sú víry energie, ktorá tvorí súčasť starovekého indického učenia ako UNIVERZÁLNA ŽIVOTNÁ ENERGIA prúdiaca celým telom. Je to vitálna energia, ktorá nás drží na žive. Ľudský organizmus musí byť zásobovaný z troch rôznych prameňov. Potrebuje výživu, vzduch a vitalitu. Čakry sú centrom energetickej potencie a tým i zdrojom všetkej energie, ktorá cirkuluje našim telom mriežkovou sieťou meridiánov. Čakra – je energetické centrum človeka, ktoré prepojuje naše telo s energiami okolitého priestoru a podobá sa víru v tvare kužeľa. Táto vitálna energia prúdi všetkými energetickými centrami a smeruje zdola, pozdĺž chrbtice nahor. Energie šiestich čakier sa nakoniec spájajú v siedmej čakre, ktorá sa nachádza na temene hlavy. Čakry sa nachádzajú na povrchu éterického tela, v rade kruhových vírov, akýchsi kónických kužeľov na prednej a zadnej strane trupu s vrcholmi na línii osy chrbtice. Tieto kužele sa vzhľadom k trupu otáčajú v smere pohybu hodinových ručičiek, to znamená, že vitálna energia do nás vstupuje špirálovite spredu i zozadu, s výnimkou prvej a siedmej čakry, ktorú tvorí len jeden kužeľ, vystupujúci z koncov chrbtice.

Čakra v indickom jazyku zvanom sanskrt znamená koleso, vír. Jogíni označujú čakry tiež slovom “lotos”, pretože indickí mnísi, ktorí po dlhom výcviku boli schopní čakry vidieť, ich videli ako kvety s určitým množstvom okvetných lístkov po bokoch. ČAKRY pôsobia ako vysielače a transformátory energie, ako aj kontrola úrovne a rýchlosti jej prúdenia medzi jednotlivými časťami ľudského energetického systému. Táto energia môže byť z rôznych zdrojov. Jednak je to naša vlastná životná energia, tzv. kundalini a duchovná sila. Čakrami však prijímame aj duchovnú energiu „pránu“ a všetky ostatné energie okolo nás. Môžeme nimi dostávať do tela energiu od ostatných ľudí, ktorí nám chcú napríklad nejako pomôcť, ale môže nám byť i niektorými ľuďmi odčerpávaná. To nás potom oslabuje a bývame unavení.

Celé telo je s energetickými centrami siedmich čakier spojené a skrz nich zakúša vitalitu a radosť zo života. Tradične sú umiestnené nad určitými nervovými a endokrinnými centrami fyzického tela a otáčajú sa v smere hodinových ručičiek (ak máte hodinky položené na bruchu ciferníkom hore). Množstvo energie v čakre je dané rýchlosťou jej otáčania. Umiestnenie SIEDMYCH hlavných ČAKIER sa vzťahuje na kontrolu metabolických, žľazových, imunitných, reprodukčných orgánov a centrálnej nervovej sústavy. Čakry zabezpečujú funkciu nášho tela, regulujú stav psychiky a všetky oblasti nášho života. Každá čakra vibruje energiou, čím vyššia čakra, tým má jej energia vyššiu vibráciu. K tomu, aby bol človek v harmónii sám so sebou a s okolím, je potrebné, aby všetky čakry boli v harmónii. V čakrách sa ukladá energia našich tráum a rôznych nepríjemných a bolestivých udalostí, ktoré sme v živote prežili. Z toho dôvodu môžeme mať niektoré čakry touto energiou zablokované. Naša životná energia nimi nemôže dostatočne prúdiť a blokuje sa v tele, z čoho môžu vznikať rôzne bolesti alebo dokonca chronická nemoc. Preto je dobré čakry stimulovať a prečisťovať. Ak prúdi energia v čakrách správne, je dosiahnutá určitá frekvencia, ktorá človeka otvára psychickým schopnostiam a vyšším duchovným úrovniam. U zdravého a mladého človeka sa všetky čakry točia rýchlo, majú rovnakú rýchlosť a kužeľ energie vyžaruje ďaleko pred telo. Ak sa niektorá čakra spomalí znamená to starnutie, alebo chorobu. Ak je jedno zo siedmych energetických centier porušené, potom je oslabená vo výkone aj príslušná žľaza a k nej prináležiace telesné oblasti a funkcie vykazujú poruchy, teda príznaky choroby. Nevyvážené energie v čakrách majú tiež silný účinok na city a nálady človeka.

Rýchlosť otáčania je možné zvýšiť niekoľkými spôsobmi :

• Fyzickými cvikmi – pomocou vybraných jógových cvičení zameraných na chrbticu (pozri cvičenie 5 Tibeťanov). Zvýšenie pružnosti chrbtice a namáhanie svalov v jej okolí spôsobuje uvoľnenie energetických blokád v chrbtici a zvýšenie energie v základných energetických dráhach v chrbtici, cez ktoré prúdi energia do čakier.
• Psychofyzickými cvičeniami – časť čínskych cvičení čchi-kung (alebo tiež tai-čchi) je zameraná na obnovenie toku energie v jednotlivých dráhach. Cvičebný systém je kombinácia fyzických cvikov a psychických cvičení zameraných na kontrolu vnútornej energie silou vôle.
• Psychické cvičenia – priame roztáčanie čakier silou vôle a obrazotvornosti. Využíva sa k tomu predstava točiaceho kruhu uprostred hlavy a na mieste kde je čakra umiestnená.
Každá ČAKRA má zodpovedajúcu frekvenciu. Účelom vibračnej terapie prostredníctvom zvukov, vôní, farieb alebo kryštálov umiestnených nad čakrami je ich harmonizovať – prijímať energiu a tým naladiť na správnu frekvenciu. Esenciálne OLEJE majú vlastné frekvencie a môžu tiež stimulovať čakry. Ľudský hlas, rovnako ako akýkoľvek hudobný nástroj, môže produkovať požadované ZVUKY, ktoré ovplyvňujú čakry. Očisťovanie a harmonizácia čakier sa môže prevádzať pomocou SPEVU príslušných bija mantier. Sú to základné slabiky, ktoré reprezentujú jednotlivé energetické centrá.
Bežnými zmyslami nie je možné dokázať, že tieto vitálne energie a ich kanály skutočne existujú – jednoducho ich musíme akceptovať, v rovine spirituality, že skutočne pôsobia. Ako hovorí Carl Jung, „možno nikdy nebudeme vedieť“, ako funguje liečenie kryštálmi. Prečo neskúsiť ich moc pre svoje uzdravenie bez potreby overovania a dôkazov?
Čakier máme v našom tele stovky, každý akupunktúrny bod je vlastne malá čakra, hlavné sú sedem z nich. Každá čakra má svoju špecifickú charakteristiku. Odlišuje sa od ostatných svojim tvarom, farbou, znením, témami a orgánmi, ku ktorým sa vzťahuje.

Ďalšie kapitoly budú podrobne popisovať jednotlivé čakry.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>