1. čakra – MÚLÁDHÁRA

muladharaV sanskrte sa nazýva Muladhara a hovorí sa jej tiež koreňová alebo základná čakra. Má ohnivo červenú farbu, štyri korunné plátky a vzťahuje sa k nej slabika LAM alebo tiež LANG a vokál U. Nachádza sa v oblasti medzi konečníkom a genitáliami na tzv. “hrádzi“ a je naklonená smerom k zemi. Ovplyvňuje všetky pevné časti tela, koreň chrbtice, nohy, chodidla, kosti, zuby, nechty, konečník hrubé črevo a má vplyv aj na bunky a imunitný systém. Má vplyv tiež na pohlavné orgány, krvný obeh, teplotu, rast u detí, svaly. Ako žľaza sú k nej priradené nadľadvinky, z hormónov to sú adrenalín a noradrenalín. Zo zmyslov a schopností je to čuch a asimilácia. Radí sa k elementu zeme. Drahé kamene, ktorými túto čakru môžeme stimulovať sú rubín a granát. Pripadá k nej planéta Saturn a dóša Pitta. Jej princíp je pohyb, vôľa, vnímanie.

Cez túto čakru máme kontakt s energiou Zeme. Tato čakra sa formuje od narodenia do siedmich rokov veku človeka a potom znovu od 50. do 56.roku života. Symbolizuje vzťah k materiálnemu svetu, k Zemi, k svojej rodine a spoločenstvu. Týka sa ju schopnosť zaistiť základné životné potreby, sila brániť sa a presadiť sa, schopnosť cítiť sa na rôznych miestach „ako doma“, uznávanie spoločenských a rodinných pravidiel, potreba logiky, štruktúry a poriadku. Táto čakra má na starosti naše fyzické telo a jeho spojenie s fyzickým svetom. Dáva nám silu ostať žiť, vybudovať svoju existenciu a materiálne zabezpečiť svoju rodinu.
Blokáciu prvej čakry poznáte okrem iného aj podľa týchto fyzických a psychických príznakov: chronická bolesť spodnej časti chrbtu, zápal sedacieho nervu, nádor konečníku, poruchy imunity, depresie, neistota, nedostatok opory, odlúčenosť od zeme. Ak chceme prvú čakru prečistiť, musíme prijať a naučiť sa ctiť svoju pôvodnú rodinu, všetky ľudské spoločenstvá a životodarnú Matku Zem. Musíme byť ochotní odpustiť členom rodiny bolesť, ktorú nám hlavne v detstve spôsobili a byť vďační za dar života, ktorý nám dali.

Harmonizácia

Svoje čakry môžeme harmonizovať a vitalizovať rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je vykresľovanie alebo kresba obrazca tejto čakry, tzv.jantry. Pri kreslení sa naladíte na svoju koreňovú čakru a tak ju budete vnímať a tým zároveň i oživovať. Vyfarbený obrázok bude na vašu čakru stále pôsobiť a stimulovať ju, preto, pokiaľ to potrebujete, môžete si ho potom dať do priestoru, kde sa často nachádzate alebo kde spíte, napr. ako obrázok na stenu, pod posteľ, pod matrac apod. Vzor k vyfarbeniu nájdete nižšie.

Ako postupovať pri vykresľovaní čakry

Nájdite si kľudné miesto, kde vás nebude nikto rozptyľovať a urobte si čas asi 1 hodinu. Obstarajte si pastelky v červených a oranžových odtieňoch, na finálne úpravy môžete použiť rôzne trblietky alebo zlaté či strieborné fixky a gélové perá. Smer vyfarbovania je doporučený zo stredu von. Počas práce sa nenechajte ničím a nikým rozptyľovať, vypnite si mobil a s nikým sa pokiaľ je to možné nebavte, venujte sa iba vášmu obrázku. Môžete si pustiť relaxačnú hudbu. Po vyfarbení vnímajte energiu obrázku, aké vo vás vyvoláva pocity? Ak sú príjemné, obrázok zaveste niekam, kde ho môžete nechať aspoň 1 týždeň, aby na vás pôsobil.

Aromaterapia čakier

K otvoreniu a harmonizácii čakier sa používajú tiež vonné esenciálne oleje. Účinné sú však iba rastlinné esencie; umelo vyrobené vône postrádajú životnú silu rastlín („vitálny princíp“), rovnako ako komplexnú paletu vzájomne na seba pôsobiacich látok, ktoré môžu vzniknúť len v prírode. Pretože esenciálne oleje sú prírodné organické látky, ich účinok je v súlade s potrebami tela i duše. Esencie sa predovšetkým vdychujú, tak môžu uplatniť najlepšie svoje účinné sily. Prírodné vonné látky však tiež vysielajú vibrácie, ktoré pôsobia priamo, bez sprostredkovania nosom. Pri aktivácii čakier esenciálnymi olejmi sa uplatnia obe formy prenosu. Pre každú čakru používame inú silicu alebo inú ich zmes. Na otvorenie 1.čakry sa používa zmes zložená z týchto esenciálnych olejov: cédrové drevo, fenikel, klinček, majoránka, vetyver.

Stimulácia, očista a otvorenie prvej čakry

Pohodlne sa posaďte alebo ľahnite tak, aby ste mali rovnú chrbticu a uvoľnite sa. Zavrite oči a sústreďte sa na oblasť hrádze, medzi konečníkom a genitáliami, kde je čakra umiestnená. Môžete na to miesto položiť ruku. Predstavte si, ako červený plameň spaľuje všetok odpad a negativitu v čakre a čakra sa čistí. Môže to vyvolať rôzne negatívne spomienky, myšlienky a pocity, nevenujte im však príliš pozornosť. Až ju plameň očistí, prejdeme k roztáčaniu čakry. Prvej čakre odpovedá mantra LAM. Vyslovujte tuto slabiku s dôrazom na L a predstavujte si, ako sa do čakry do kruhu vlieva prúd červenej farby a roztáča kruh dokola. Čakra sa rozširuje. Postupne zrýchľujte vyslovovanie slabiky LAM aj roztáčanie čakry. Túto vizualizáciu prevádzajte asi 5 minút, potom prejdite na druhú čakru alebo cvičenie ukončite. Vaša čakra je prebudená, očistená a roztočená a energia prúdiaca touto čakrou môže byť veľmi intenzívna, preto ju nechajte, aby sa rozptýlila do celého tela, nekoncentrujte ju v jednom mieste. Po 5 minútach energiu púšťajte zo seba von a do vesmíru.

Koreňová, základná čakra.

Umiestnenie: uprostred na hrádzi medzi konečníkom a genitáliami, je spojená s kostrčou (v polovičnej vzdialenosti medzi ritným otvorom a mieškom, popr. na zadnej strane deložného hrdla)
Farba: ohnivo červená
Mantra (slabika): LAM (alebo LANG a vokál U)
Žľaza: nadľadvinky
Hormón: adrenalín a noradrenalín
Orgány, časti tela: nohy, kosti, väzivo, všetko pevné
Element: zem
Aurálne telo: fyzické
Funkcia vedomia: láska k Zemi, prírode, spoločnosti
Zmysli, schopnosti: čuch, asimilácia
Základný princíp: telesná vôľa byť, prežitie, telesné potreby
Kamene: rubín, granát, achát, krvavý jaspis, červený korál
Vôňa: céder, klinček, pačuli
Planéta: Saturn
Dóša: Pitta
Princíp: pohyb, vôľa, vnímanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>